Wypadanie włosów jest zjawiskiem, które zawsze budzi niepokój. Jego przyczyn nie jest wcale mało i niemal zawsze można podejmować kroki mające na celu przeciwdziałanie temu zjawisku. Kroki te będą tym skuteczniejsze, im precyzyjniej określimy źródło problemu, z którym mamy do czynienia.
Po pierwsze – niezdrowy tryb życia
Włosy reagują na wszystko to, co dzieje się w naszym organizmie. Gdy więc nie dbamy o siebie tak, jak powinniśmy, szybko dadzą nam o tym znać. Tak dzieje się choćby wówczas, gdy pracujemy na tyle intensywnie, że zapominamy o tym, jak duże znaczenie ma odpoczynek. Włosom nie pomaga także stres oraz zła dieta. Tu należy uważać zarówno na niedobory witamin, jak i minerałów. Nawet, jeśli początkowo można odnieść wrażenie, że nie mają one widocznego wpływu na organizm, z czasem przyczyniają się do tego, że włosy stają się coraz bardziej osłabione. Ich wypadanie staje się w takim wypadku jedynie kwestią czasu. Chcąc poprawić sposób odżywiania się i wpłynąć na kondycję włosów, warto sięgać przede wszystkim po produkty bogate w żelazo. Włosom przyda się także biotyna, witamina A, krzem magnez oraz cynk. Dostarczanie włosom odpowiednich składników mineralnych powinno mieć maksymalnie naturalną formę. Gdy jednak niedobory są znaczące można, po konsultacji z lekarzem, zdecydować się również na czasową suplementację.
Po drugie – choroby
Wiele osób szukając przyczyny wypadania włosów odkrywa, że ma do czynienia z problemem, który jest znacznie bardziej złożony. Bardzo często wypadanie włosów jest sygnałem, który organizm wysyła po to, aby poinformować nas, że nie radzi sobie ze znacznie poważniejszym schorzeniem. Lista chorób, które mogą objawiać się w ten sposób nie jest, niestety, krótka. Na pierwszy plan wysuwają się jednak problemy z tarczycą. Wypadanie włosów może być objawem wielu z nich, niektóre schorzenia są w stanie przy tym prowadzić nawet do łysienia. W takim przypadku nie pomogą żadne domowe sposoby i konieczne będzie udanie się z wizytą do lekarza.
Inną częstą przyczyną wypadania włosów jest anemia spowodowana zwykle niedoborem żelaza. Ta, choć jest poważnym schorzeniem, zwykle należy do chorób, które można dość łatwo zdiagnozować zlecając wykonanie badania krwi. Wypadanie włosów może sugerować także niedobór cynku będący częstym problemem osób, których dieta jest uboga zarówno w ryby, jak i w drób. Bywa i tak, że za wypadanie włosów odpowiada nie tyle choroba, ile sposób jej leczenia. Jeśli więc zjawisko to zostało zaobserwowane w momencie przyjmowania leków wydawanych z przepisu lekarza, warto zapoznać się z ich ulotkami.
Po trzecie – hormony
Zdrowie organizmu w dużej mierze jest uzależnione od tego, czy możemy mówić o równowadze układu hormonalnego. Gdy mamy do czynienia z jej zachwianiem, pojawiają się także problemy z prawidłowym funkcjonowaniem organizmu. Są nam one manifestowane na wiele sposobów, również poprzez wypadające włosy.
Kobiety mogą dostrzegać powiązania między hormonami oraz stanem swoich włosów częściej niż mężczyźni. Informują je o tym zmiany, do jakich dochodzi w cyklu miesięcznych. W jego początkowej fazie problemem jest niedobór estrogenu, włosy mogą więc sprawiać wrażenie słabszych i gorzej nawilżonych. Na włosy pewien wpływ mają również androgeny będące hormonami płciowymi. To właśnie one odpowiadają za tak zwane łysienie androgenowe nazywane też czasem łysieniem typu męskiego. Niedobory androgenów przyczyniają się najpierw do miniaturyzacji mieszków włosowych, a z czasem również do ich zanikania.
Najnowsze komentarze