itsyourlife.pl

itsyourlife.pl – blog tematyczny – lifestyle

Jak działa magazyn energii i jak dobrać odpowiedni?
Zakupy

Jak działa magazyn energii i jak dobrać odpowiedni?

Magazyn energii jest akumulatorem, który służy do przechowywania energii elektrycznej nagromadzonej przez instalację fotowoltaiczną. Jak wybrać tego typu urządzenie?

Charakterystyka magazynów energii

Magazyn energii jak sama nazwa wskazuje, służy do magazynowania energii, która została wyprodukowana. Można także magazynować energię, którą zakupiło się w tańszej taryfie i wówczas wykorzystuje się ją w godzinach, w których prąd jest droższy. Jest to także doskonałe urządzenie, które zasila mieszkanie czy dom w czasie, w którym jest przerwa w dostawie energii elektrycznej. Nowoczesne magazyny energii mają różną pojemność i moc. Pierwszy parametr jest opisany kWh, czyli kilowatogodzinami. Moc określona jest w kW i określa, z jaką mocą można ładować czy rozładowywać akumulator. Najczęściej magazyny energii są stosowane w domach i budynkach, w których jest stosowany system fotowoltaiczny. Takie urządzenie pozwala gromadzić prąd, który został wyprodukowany w większej ilości niż jest zapotrzebowanie na niego.

Rodzaje akumulatorów

Energia elektryczna może być magazynowana w różnego rodzaju akumulatorach. Jednymi z popularniejszych są akumulatory litowo-jonowe. Zapewniają one wysoką gęstość magazynowanej energii, dzięki czemu można ładować i rozładowywać ten model dużym prądem. Charakteryzują się one długą żywotnością i dużą liczbą cykli ładowania. Kolejnym rodzajem są akumulatory LiFePO4. Są to modele litowo-żelazowo-fosforanowe i wykazują dużą stabilność w różnych warunkach środowiskowych i termicznych. Nie wydzielają toksycznych substancji i są bardzo odporne na samorozładowanie. Dostępne są także modele kwasowo-ołowiowe, które często stosuje się w samochodach spalinowych. Ze względu na dość ograniczoną żywotność coraz rzadziej stosowane są przy instalacji fotowoltaicznej.

Jak wybrać najlepszy magazyn energii?

Dostępnych jest wiele urządzeń, które świetnie się sprawdzają w przypadku magazynowania energii. Na pewno przed podjęciem decyzji należy zwrócić szczególną uwagę na pojemność akumulatora i jego moc. Ważnym czynnikiem jest także żywotność baterii. Oczywiście droższe urządzenia są stabilniejsze i mogą działać przez znacznie dłuższy czas. Warto na pewno dokładnie zapoznać się z charakterystyką każdego akumulatora i sprawdzić, który z nich będzie do danego zastosowania najlepszy. Można posiłkować się także opiniami zamieszczonymi w internecie. Dobrze jest także skontaktować się ze specjalistą, który zna się na systemach fotowoltaicznych i wie, który akumulator będzie najwydajniejszy.

Dlaczego warto zainwestować w magazyn energii?

Choć tego typu urządzenie nie należy do najtańszych, to jednak warto zastanowić się nad taką opcją. Przede wszystkim można uniezależnić się od operatorów energetycznych. Nie trzeba martwić się, że prąd zostanie wyłączony. Przerwy w dostawie energii elektrycznej niekiedy są dość problematyczne, a z magazynem energii nie trzeba się tego obawiać. Kolejnym plusem jest ochrona urządzeń, które są zasilane energią elektryczną. Czasami niewielka przerwa w dostawie prądu może niekorzystnie wpłynąć na wydajność lub żywotność urządzenia.

Szeroki wybór urządzeń jest dostępny pod tym adresem: https://litowe.pl/kategoria-produktu/magazyny-energii/