itsyourlife.pl

itsyourlife.pl – blog tematyczny – lifestyle

organizacja w kuchni
Dom

Organizacja w kuchni: porady + praktyczne akcesoria

Chcesz, aby Twoja kuchnia pomieściła wszystkie produkty i była wygodna w codziennym użytkowaniu? Pamiętaj o przemyślanej organizacji! Sprawdź praktyczne wskazówki, z którymi łatwiej urządzisz swoją kuchnię – niezależnie od jej wielkości.

Planowanie przestrzeni w kuchni

Dobra organizacja w kuchni rozpoczyna się od przygotowania planu. Warto zastanowić się nad nim jeszcze przed zamówieniem mebli kuchennych, aby można było dopasować je do własnych potrzeb. Gdy meble w kuchni już są zamontowane, należy rozplanować, co umieścić w poszczególnych szafkach, szufladach i na półkach.

Najlepiej wykorzystywać szafki i szuflady do przechowywania określonych produktów z danej kategorii, na przykład naczyń lub żywności, by nie mieszać ich ze sobą.

Naczynia najlepiej umieszczać w okolicy zlewozmywaka, gdzie ustawia się także kosz na odpady. Z kolei produkty spożywcze warto umieścić w strefie gotowania przy kuchence, by mieć do nich łatwy dostęp.

Organizacja miejsca w meblach kuchennych

Niewłaściwa organizacja w kuchni może spowodować problemy z wyszukiwaniem konkretnych produktów, a także sprawić, że w pomieszczeniu szybko zaczyna robić się nieporządek.

Obecnie meble kuchenne mogą wykorzystywać różne warianty wyposażenia, aby przechowywać w nich produkty. Praktycznym rozwiązaniem będzie wybór szuflad typu cargo, które dają łatwy dostęp do całej swojej zawartości. Świetnie nadają się zarówno do przechowywania dużych garnków, jak i produktów spożywczych. Z kolei do szafek narożnych można wybrać karuzele. Do szuflad polecane są dopasowane organizery i inne pojemniki wyposażone w przegródki, które świetnie nadają się na sztućce, akcesoria kuchenne.

Przy organizacji miejsca w szafkach kuchennych nie zapominaj o wydzieleniu przestrzeni na kosze na śmieci – zmieszane i segregowane, w tym bio. Dzięki temu możesz łatwo przechowywać je do czasu wyniesienia z kuchni.

Pamiętaj też o tym, by rezygnować z nadmiaru niepotrzebnych przedmiotów, ponieważ im jest ich więcej, tym trudniej będzie zorganizować przestrzeń.

Praktyczne akcesoria do przechowywania w kuchni

Swoją kuchnię można wyposażyć w dodatkowe akcesoria i meble, z którymi łatwiej przechowuje się wszystkie znajdujące się w niej przedmioty. Co warto kupić?

1. Uchwyty na wewnętrzną część frontów kuchennych – ułatwiają przechowywanie wielu przedmiotów, na przykład szufelki z miotełką.
2. Pojemniki, koszyki na produkty spożywcze – plastikowe, metalowe lub szklane. Można także wykorzystać słoiki.
3. Relingi – to montowane do ściany drążki, na których można powiesić podręczne przedmioty, na przykład akcesoria do gotowania.
4. Listwy magnetyczne – umożliwiają łatwe przechowywanie noży i innych metalowych przedmiotów.
5. Wieszaki na filiżanki i kieliszki do szafek – są zakładane na półki i pozwalają na łatwe przechowywanie naczyń wewnątrz szafek.
6. Półka wstawiana – umieszczana wewnątrz szafki, powiększa miejsce do przechowywania.
7. Uchwyt na pokrywki do garnków – pozwala na łatwe przechowywane pokrywek.
8. Pojemnik na reklamówki – zamontowany od wewnątrz lub na zewnątrz szafek pomoże w przechowywaniu plastikowych toreb.
9. Wyspa kuchenna – może służyć do przechowywania, jako miejsce do siedzenia, na AGD do zabudowy.
10. Wózek na kółkach – ułatwia przechowywanie podręcznych przedmiotów.