itsyourlife.pl

itsyourlife.pl – blog tematyczny – lifestyle

w czym jest witamina d3
Zdrowie

Zdrowo przez cały rok – w czym jest witamina D3?

Znaczenie witaminy D3 dla zdrowia człowieka, zarówno tego fizycznego, jak i psychicznego, jest znane od wielu lat. Nie bez powodu jest to jedna z pierwszych witamin, poza witaminą K, którą suplementuje się noworodkom od pierwszych dni życia. Jednak dopiero w ostatnich latach rozpowszechniła się świadomość tego, że o odpowiedni poziom witaminy D3 warto dbać przez cale życie. Witamina ta posiada dziś ogromną siłę marketingową, jednak za trendem by przyjmować jej odpowiednie dawki każdego dnia, stoją liczne badania medyczne. Jest to więc niezwykle ważne, aby nie traktować mody na witaminę D3 jako sezonowego trendu i każdego dnia dbać o przyjmowanie jej w odpowiednich ilościach.

Po co nam witamina D3?

Witamina D3 odpowiada w organizmie człowieka za regulację szeregu procesów. Przede wszystkim, od najmłodszych lat, powala na prawidłowe kształtowanie się i rozwój układu szkieletowego. Wpływa także bezpośrednio na to, jak układ pokarmowy człowieka wchłania wapń i fosfor, a także pozwala utrzymywać właściwy poziom stężenia tych pierwiastków we krwi przez cale życie. Dodatkowo wpiera układ mięśniowy w każdym wieku.

Witamina ta to także niezastąpiony składnik profilaktyki dbania o zdrową i piękną skórę, ponieważ odpowiedni jej poziom wpływa bardzo skutecznie na walkę z wszelkimi stanami zapalnymi tego organu. Jej moc „gaszenia pożarów” jest jednak znacząca także dla innych organów, gdyż witamina D3 jest istotnym budulcem systemu odpornościowego.

To jednak nie wszystko. Witamina D3 jest niezastąpiona w profilaktyce dbania o zdrowie psychiczne i system nerwowy człowieka. Wraz z witaminami z grupy B, jest dobrze znana wszystkim osobom mającym skłonności do stanów obniżonego nastroju i depresji. Niedobory tych witamin mogą bowiem wpływać na znaczne pogorszenie się nastroju, przemęczenie i bezsenność, które znacznie obniżają komfort życia i gotowość do mierzenia się z problemami dnia codziennego.

Skąd czerpać witaminę D3?

Dbanie o właściwy poziom witaminy D3 jest szczególnie zalecane w okresie jesienno – zimowym i to nie bez przyczyny. Najlepszym bowiem, naturalnym źródłem jej pozyskiwania, jest słońce. Kiedy więc nadchodzi wiosna, a potem lato, witamina ta jest produkowana w organizmie człowieka samoistnie, dzięki odpowiedniej ekspozycji ciała na promieniowanie słoneczne i powstającym w wyniku tego procesom przekształcania cholesterolu właśnie w witaminę D3.
Kiedy jednak słońce stoi nisko na niebie i częściej chowa się za chmurami, do reakcji takiej nie dochodzi i konieczne jest sięganie po zewnętrzne jej źródła.

Zasadniczo źródła te podzielić można na dwie grupy. Witamina D3 może być dostarczana bezpośrednio z pożywienia, a także może być suplementowana. I o ile w tym pierwszym przypadku, trudno mówić o jej nadmiernym poziomie, o tyle decydując się na suplementy diety i leki, odpowiednie ich dawkowanie jest bardzo istotne. Przedawkowanie witaminy D3 jest bowiem jak najbardziej możliwe, a jego skutki mogą być bardzo nieprzyjemne, od typowych problemów ze strony układu pokarmowego, po zaburzenia pracy mózgu.

Wybieraj świadomie

Dostarczenie dużej ilości witaminy D3 z pożywienia w okresach, kiedy nie jest ona wytwarzana w organizmie dzięki promieniowaniu słonecznemu, jest bardzo ważne. W czym jest witamina D3? Jej bogatym źródłem są tłuste ryby, pełnowartościowe przetwory mleczne (w tym sery żółte), masło, żółtko jaja, a także grzyby. Trudno jednak wyobrazić sobie taką dietę, która będzie zdrowa, a jednocześnie pozwoli przyswoić właściwą ilość tej witaminy.

Problem pojawia się też z jej przyswajaniem, gdyż bez przyjmowania odpowiedniej ilości błonnika, czy też w trakcie kuracji niektórymi lekami, znacznie spada poziom przyswajania witaminy D3 pozyskanej z pożywienia. Dlatego właśnie w okresach jesienno – zimowych najczęściej zalecane jest działanie dwutorowe – zdrowa dieta połączona z suplementami, dobranymi tak, aby uzupełniać powstałe niedobory witaminy D3.