itsyourlife.pl

itsyourlife.pl – blog tematyczny – lifestyle

plastikowe meble
Dom

Jak zrobić plastikowe meble w stylu high-tech?

Wiele osób interesuje się DIY. Nic w tym dziwnego, w końcu dzięki tej technice może powstać wiele ciekawych przedmiotów codziennego użytku, dekoracji, a nawet mebli. Do wykonania tych ostatnich można wykorzystać elementy plastikowe, farby, lakiery i bez zbędnych kosztów stworzyć meble plastikowe w stylu hi-tech. Jak to zrobić? Poznajcie nasze propozycje, a także korzyści z wykonania tego rodzaju mebli.

Na początek: dlaczego warto samodzielnie wykonać plastikowe meble?

Pewnie słyszałeś ile rokrocznie plastiku trafia do mórz i oceanów, a sytuacja związana z pandemią nie poprawiła sytuacji, a wręcz ją pogorszyła. Dlatego zamiast siedzieć z założonymi rękami, lepiej zadbać o środowisko i wykonać meble z materiałów z recyklingu. Sprawdzą się plastikowe butelki po napojach o pojemności 2 litrów, taśmy klejące, kleje do plastiku, a także materiały tapicerskie i zszywacze tapicerskie. Dzięki wykorzystaniu tych materiałów ograniczysz ilość śmieci, które normalnie trafiłyby do kolejnej przeróbki. Jednocześnie znacząco oszczędzasz, w końcu nie da się zaprzeczyć, że meble drewniane czy tym bardziej tapicerowane są naprawdę drogie. Jak zatem zrobić meble z plastiku? Poznajcie nasze propozycje.

Fotel wykonany z butelek plastikowych – jak go wykonać?

Meble w stylu hi-tech to nie tylko te drewniane czy drewnopochodne na wysoki połysk, czy wykonane z dodatkiem elementów metalowych bądź szklanych. W końcu również z tworzywa sztucznego mogą powstać fantazyjne fotele. I tu masz dwie opcje do wyboru albo stworzysz konstrukcję z plastiku, którą pozostawisz transparentną albo zdecydujesz się na wykonanie dodatkowo tapicerki i wypełnienie części siedziska i oparcia pianką wysokoelastyczną. Do wykonania fotela potrzebne będą monobloki stworzone z dwóch butelek plastikowych, które następnie układane są w większe bryły np. po 16 sztuk. Oczywiście ilość butelek zależna jest od tego jak szeroka będzie dana część mebla i jaka będzie jej wysokość. Aby połączyć dwie butelki ze sobą z jednej odcinasz około 1/3 górnej części i wkładasz na drugą. Aby łączenie butelek było trwałe w tym miejscu stosuje się taśmę montażową, jednak równie dobrze można wybrać klej do plastiku w sklepie Ataszek i go wykorzystać. Na pewno przy łączeniu wielu podwójnych butelek nie obędzie się już bez taśmy, ale poszczególne części, które układane są jedna na drugiej można łączyć klejem. Właściwie to końcowa praca będzie najtrudniejsza, a mowa o tapicerowaniu takiego fotela. Tu potrzebna będzie pomoc drugiej osoby, która będzie odpowiednio naciągała materiał tapicerski. Łatwiej będzie wykonać, tzn. uszyć pokrowiec- narzutę na fotel.

Jak wykonać stolik plastikowy z blatu starego stolika ogrodowego oraz butelek plastikowych?

Nie tylko fotele mogą być wykonane tanim kosztem, ponieważ także stolik kawowy można wykonać z butelek plastikowych. Owe butelki posłużą jako podstawa, natomiast blat można pozyskać ze starego nieużywanego stolika ogrodowego z PVC. Wystarczy tylko wyciąć w nim otwory o średnicy odpowiadającej główkom butelek z nakrętkami, a następnie umieści blat na owych podstawach. Butelki można okleić, podobnie jak blat, ale bardziej praktyczne będzie pomalowanie całości lakierem. Najlepiej wybrać srebrny lub złoty, bo takie świetnie wpiszą się w stylistykę hi-tech, imitując powierzchnię metalu. Taki stolik będzie schnął przynajmniej 1 dzień, a potem może być już funkcjonalnym elementem przestrzeni.

Jak wykonać modny puf z butelek plastikowych?

Wśród propozycji mebli z plastiku w stylu hi-tech proponujemy wykonanie modnego pufa. Tutaj także potrzebne będzie sklejenie kilkunastu butelek w kształt koła. Potem należy przykleić grubą gumę piankową do powierzchni siedziska. Można zresztą okleić nią cały puf, dzięki temu będzie uniwersalny. Wystarczy już tylko pokrowiec albo materiał tapicerski i modny mebel niemal za darmo jest już gotowy.

Tak naprawdę nie ma ograniczeń, jeśli chodzi o wykonywanie mebli i akcesoriów z plastiku. Dobrze będą się prezentować półki ścienne wykonane tą techniką. Obok takich mebli trudno przejść obojętnie.