itsyourlife.pl

itsyourlife.pl – blog tematyczny – lifestyle

odkładanie pieniędzy
Lifestyle

Proste codzienne triki na odkładanie większych sum pieniędzy

Niby każdy z nas wie, że oszczędzać warto, jednak przejście od teorii do praktyki wymaga już nieco więcej wysiłku. Dlatego dobrze wyjaśnić sobie, jak oszczędzać pieniądze i dlaczego powinniśmy to robić.

Jak oszczędzać pieniądze i po co to robić

Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z galopującą inflacją czy też spokojniejszą sytuacją pod względem finansowym, wielu z nas zadaje sobie pytanie, jak oszczędzać pieniądze? Na początek, warto jednak odpowiedzieć sobie na pytanie, po co to właściwie robić. Tym bardziej, że wielu Polaków wciąż żyje z dnia na dzień. Podpowiadamy – to nie najlepsza strategia.

Odkładanie pieniędzy kojarzy nam się z wyrzeczeniami, które należy podjąć, jeśli zamierzamy zrealizować ambitny cel finansowy. Może to być remont lub zakup mieszkania, nabycie nowego auta czy też wyjazd na zagraniczny urlop. Realizacja marzeń to jednak nie jedyny motywator, który powinien przyświecać oszczędzaniu. Warto przecież gromadzić środki także na tzw. czarną godzinę. Nawet jeśli nie przytrafi nam się w życiu żadne trudne zdarzenie losowe, to zbudowanie finansowej poduszki da nam poczucie bezpieczeństwa. Przy okazji może też stać się źródłem dodatkowych przychodów.

Cele i dobry plan – to podstawa!

Wspomniane plany i marzenia możemy przekuć w bardzo realne cele. Wystarczy, że dokładnie je zdefiniujemy. Możemy to zrobić w zeszycie, na kartce papieru, w aplikacji z notatkami czy też w aplikacji bankowej. Aplikacje wybranych banków pozwalają na definiowanie celów, ustalenie okresu, w jakim chcemy ten cel osiągnąć, jak również na podanie wartości kapitału niezbędnego do realizacji planu. W ten sposób możemy odkładać regularnie małe sumy, które już po kilku miesiącach mogą zyskać spore rozmiary. Celem może być także regularne odkładanie np. 10% czy 20% dochodu na poduszkę finansową.

Płacisz za rzeczy, które nie dają Ci radości?

Jeżeli prowadzisz wykaz zysków i wydatków, masz wgląd w kategorie produktów, które pochłaniają dużą część Twoich miesięcznych zarobków. Nawet jeśli pewnych opłat nie da się uniknąć, to istnieją rzeczy bądź usługi, na które wydajesz pieniądze, a z których korzystasz raz na kwartał lub wcale. Warto wyłączyć zbędną usługę abonamentową czy zrezygnować z prenumeraty pisma, do którego nie zaglądamy. W ten sposób zaoszczędzimy w skali roku nawet kilkaset złotych.

Dobrze przygotuj się do zakupów

Istnieje kilka szkół oszczędnego robienia zakupów. To co je łączy, to wyraźna wytyczna udawania się do sklepu z precyzyjną listą rzeczy, które chcemy kupić. Przygotowując taką listę, warto zastanowić się, czy dany produkt jest nam rzeczywiście niezbędny, a przy tym określić dokładną liczbę artykułów, jakie zamierzamy nabyć. Dobrze udać się na zakupy spożywcze najedzonym. Głodni zakupowicze podobno kupują więcej.

Szukając inspiracji, jak oszczędzać pieniądze na zakupach, możemy natknąć się na sugestię robienia zapasów w sytuacji, gdy przewidujemy, że dany produkt może w najbliższym czasie zdrożeć. Dobrze jednak mieć 100% pewność, że tak rzeczywiście się stanie. Należy przy tym pamiętać, że kupowanie żywności na zapas nie zawsze jest dobrym pomysłem. Część produktów może ulec zepsuciu, w wyniku czego poniesiemy stratę.

Notuj, notuj i jeszcze raz notuj!

Wyjście na zakupy z gotową listą produktów to dobra strategia, o ile będziemy się trzymać narzuconych sobie samym wytycznych. A skoro już zrobiliśmy zakupy, poniesione wydatki warto zapisać. Dobrze też zachowywać paragony. Możemy pobrać na swój smartfon aplikacje, które skanują potwierdzenia zakupów i kategoryzują nasze wydatki. To z pewnością duże ułatwienie.

Dobrą praktyką jest także prowadzenie zeszytu (lub ewidencji w aplikacji) przychodów i wydatków. Dzięki temu poznamy lepiej swój budżet domowy, a przy tym dowiemy się, jakie kategorie wydatków zjadają nam najwięcej naszych pieniędzy. Może okazać się, że gdzieś istnieje obszar do cięć, dzięki czemu odłożymy jeszcze więcej pieniędzy. Oszczędności warto szukać w drobnych codziennych wydatkach.

Materiał zewnętrzny