itsyourlife.pl

itsyourlife.pl – blog tematyczny – lifestyle

ogłoszenia o pracę
Biznes

Co ma do zaoferowania polski rynek pracy?

Ogłoszenia o pracę na rynku polskim są bardzo zróżnicowane. Bezrobocie maleje z roku na rok, niektórzy mogą wręcz przebierać w ofertach. Jeśli ktoś ma kwalifikacje i doświadczenie, to nie będzie miał problemu ze znalezieniem dobrze płatnego zatrudnienia. Praca w Polsce znajdzie się także dla pracowników niewykwalifikowanych, chociaż trzeba liczyć się z mniejszymi zarobkami. Zgodnie ze statystykami najbardziej pożądani są pracownicy mający ukończoną szkołę zawodową. Ogromne zapotrzebowanie dotyczy sektora budowlanego, pracodawcy poszukują betoniarzy i zbrojarzy, cieśli, monterów konstrukcji budowlanych, monterów stolarki budowlanej, prawników montażu i automatyki stolarki budowlanej

Co warto wiedzieć o perspektywach na polskim rynku pracy?

Polski rynek pracy cały czas się rozwija, pojawiają się rozmaite zmiany. Wiele osób jest podekscytowanych nowymi możliwościami, chociaż większa część społeczeństwa obawia się tego, co przyniosą kolejne lata. Niepewna przyszłość zawsze wzbudza mniejsze lub większe zaniepokojenie. Większość osób zgadza się z tym, że rozwój technologii wiąże się z większą ilością możliwości niż zagrożeń. Oczywiście trzeba liczyć się z tym, że automatyzacja to zarówno spore udogodnienie, jak i pewne ryzyko. Niektóre stanowiska pracy mogą stać się zbędne lub zostać mocno zredukowane. Największy wpływ na zmiany w polskim rynku pracy ma postęp technologiczny, ale zaraz na drugim miejscu znajdują się preferencje pracowników dotyczące modelu pracy. Coraz mniej osób preferuje tradycyjne środowisko pracy. Na skutek pandemii mocno zmieniło się spojrzenie na wykonywanie obowiązków zawodowych. Wiele osób szuka pracy zdalnej połączonej z pracą na miejscu. Nie brakuje też kandydatów zainteresowanych wyłącznie pracą w domu. Zdecydowana większość pracowników wskazuje na model hybrydowy. Oczekuje się także od pracodawców inwestowania we wzmacnianie kompetencji pracowników i branie odpowiedzialności za ich przekwalifikowanie.

Jakie zawody są najbardziej poszukiwane?

Niektóre zawody są deficytowe i nie ma problemu ze znalezieniem pracy. Nie brakuje również oferty, na które odpowiadają setki kandydatów, co przekłada się na ogromną konkurencję. W Polsce w topowej dziesiątce zawodów przyszłości znajdują się specjaliści z branży IT. Wynika to przede wszystkim z dynamicznego rozwoju technologii. Pracodawcy poszukują doświadczonych programistów, architektów i można oczekiwać tego, że wzrośnie w najbliższym czasie zapotrzebowanie na twórców aplikacji desktopowych i mobilnych. Jeśli ktoś szuka przyszłościowego zawodu, to jest nim biotechnolog. Poszukiwani są także logistycy, szczególnie w transporcie, motoryzacji, budownictwie, elektronice i energetyce. Możliwości jest naprawdę wiele, więc warto zainteresować się tym tematem. Nadal brakuje lekarzy i pracowników usług medycznych. Jeśli ktoś ma doświadczenie i kompetencje, to nie będzie miał problemu ze znalezieniem dobrze płatnej pracy. Potrzebni są fizjoterapeuci, psycholodzy i psychoterapeuci. Widać wyraźnie napływ ogłoszeń dotyczących opiekunów i trenerów do osób starszych, niepełnosprawnych. Coraz więcej osób korzysta z usług specjalistów do spraw finansowych i doradców do spraw finansów osobistych. Rośnie zainteresowanie analitykami Big Data, grafikami komputerowymi pracownikami naukowymi.

Przeczytaj więcej na http://bunet.pl

Nowe zawody, które zdominują w przyszłości rynek pracy

Na przestrzeni lat pojawiły się nowe miejsca pracy, zawody mało znane, powstały w odpowiedzi na zapotrzebowanie rynku. Podobnie jest teraz, przykładem będzie specjalista do spraw chmury obliczeniowej. Przedsiębiorstwa coraz bardziej skupiają się na cyfryzacji, dlatego potrzebują specjalistów IT. Niezwykle ważne jest budowanie wizerunku, dlatego praca czeka na specjalistów do spraw employer branding. Docenia się coraz bardziej producentów podcastów, analityków Big Data, operatorów dronów. Potrzebne są także osoby odpowiedzialne za systemy agregujące ruch internetowy w postaci traffic managerów. Do zawodów przyszłości zalicza się również specjalistów do spraw zrównoważonego rozwoju i trendsetterów (osób kreujących trendy i odpowiedzialnych za promowanie konkretnej marki).