Wyspy to modny i praktyczny element aranżacji kuchni. Wyspa kuchenna może posłużyć do wielu celów – także jako miejsce do siedzenia. Jak ją zaplanować i urządzić? Sprawdź, o czym warto wtedy pamiętać!
Kuchnia z wyspą do siedzenia – dlaczego warto?
Pod pojęciem wyspy kuchennej nazywa się rodzaj zabudowy wykonanej z mebli kuchennych, która montowana jest jako wolnostojąca.
Zastosowanie wyspy w kuchni związane jest z wieloma korzyściami. Zapewnia ona dodatkową przestrzeń, która może być wykorzystana na wiele sposobów, na przykład jako miejsce do siedzenia, przyrządzania posiłków czy przechowywania.
Kuchnia z wyspą do siedzenia sprawdzi się zarówno w dużych kuchniach, jak i w mieszkaniach, gdzie popularne są aneksy kuchenne połączone z salonami. Jak wykonać taką zabudowę?
Gdzie umieścić wyspę kuchenną do siedzenia?
Przy planowaniu pomieszczenia jak kuchnia z wyspą do siedzenia należy wybrać odpowiednie miejsce dla zabudowy.
Zabudowa ta najczęściej jest umieszczana w odległości od mebli umieszczonych przy ścianach, pozwalając na wygodne korzystanie z przestrzeni. Zaleca się, aby odległość ta wynosiła około 90 cm. Wyspa kuchenna może być wzniesiona jako wolnostojąca, ale może także łączyć się z zabudową meblową, tworząc półwysep, albo może być dostawiona do ściany.
W wybraniu odpowiedniej lokalizacji dla wyspy może pomóc projekt kuchni wykonany samodzielnie lub przez firmę wykonującą zabudowę kuchenną.
Jak wykonać kuchnię z wyspą do siedzenia?
Wyspa kuchenna może być zakupiona jako gotowa konstrukcja lub może być ona także wykonana na indywidualne zamówienie przez zakład stolarski.
Gotowe wyspy kuchenne są tańsze niż te wykonane na zlecenie. Gdy jednak do kuchni zamawia się meble na wymiar, można również od razu zamówić do niej wyspę wykonaną z tych samych materiałów.
Jak powinna wyglądać wyspa kuchenna do siedzenia?
Wyspę kuchenną przeznaczoną do używania jako miejsce do siedzenia najlepiej dopasować do własnych wymagań i pomysłu na wnętrze.
Konstrukcja wyspy z miejscami do siedzenia powinna uwzględniać przestrzeń na krzesła, z których można łatwo korzystać i które można wsunąć pod blat.
Poza przestrzenią do siedzenia wyspa kuchenna może także służyć do innych celów, na przykład można umieścić w niej szafki otwarte lub zamknięte, AGD do zabudowy – płytę kuchenną, zlewozmywak.
Materiały na wyspę kuchenną
Do wykonania wyspy kuchennej najczęściej używane są materiały jak płyty drewnopochodne albo drewno.
Materiał dobierany jest zależnie od aranżacji wnętrza. Najczęściej wyspa budowana jest z tego samego materiału, z którego wykonane są meble kuchenne, aby uzyskać spójny efekt. Można jednak zdecydować się na kontrastowe rozwiązania.
W klasycznych kuchniach dominuje matowe drewno i jego imitacja, najczęściej w zdobionym wariancie z efektownymi frezowaniami i przeszkleniami. Nowoczesne kuchnie najczęściej wykorzystują wykończone na wysoki połysk płyty meblowe w jednolitych kolorach jak biel, czerń, szarość.
Blaty na wyspę do siedzenia
Duże znaczenie ma blat, którym wykończona jest wyspa do siedzenia. Najtańsza opcja to blat MDF dostępny w wielu wzorach. Więcej trzeba zapłacić za blaty drewniane, z kamienia jak granit i marmur oraz z konglomeratu kamiennego.
Jakie krzesła wybrać do wyspy kuchennej?
Aby kuchnia z wyspą do siedzenia była komfortowa, nie można zapominać także o dobraniu do niej odpowiednich krzeseł. Do wyspy z wysokim blatem najlepsze będą hokery – krzesła barowe.
W sprzedaży można znaleźć różne typy hokerów do kuchni, na przykład wysokie krzesła drewniane na nóżkach, krzesła wykonane z metalu lub tworzywa sztucznego na obrotowych podstawach, które można dopasować do stylu wnętrza.
Najnowsze komentarze