itsyourlife.pl

itsyourlife.pl – blog tematyczny – lifestyle

kwiaty do pokoju
Zakupy

Jak wybrać kwiaty do pokoju?

Nie da się ukryć, że kwiaty stanowią jedną z najchętniej wykorzystywanych domowych dekoracji. Nie tylko prezentują się rewelacyjnie, lecz dodatkowo pozytywnie wpływają na zdrowie i samopoczucie domowników. Niestety bardzo rzadko mieszkańcy wiedzą, jak się powinno wybierać kwiaty do pokoju dziennego czy też łazienki. Jak się bowiem okazuje, istnieją gatunki, które sprawdzają się w pomieszczeniach idealnie, lecz są i takie, które nie specjalnie się do tego nadają. Jak więc wybrać kwiaty do domu i czym się kierować podczas dokonywania takiego wyboru?

Jakie kwiaty do salonu?

Wiele osób uważa, że kupowanie kwiatów do salonu powinno polegać na tym, aby wybrać je możliwie jak najładniejsze. Jest to rzecz jasna błąd, ponieważ kwiaty powinny być ściśle dopasowane do tego, jak wygląda nasłonecznienie w danym salonie. Inne kwiaty trzeba bowiem zastosować do salonu wychodzącego na północ, inne na południe i tak dalej. Jak to więc wygląda wszystko w szczegółach i jakie gatunki kwiatów do konkretnego salonu warto zastosować?
Salony, które okna mają skierowane na wchód lub zachód, charakteryzują się dość krótkim pełnym nasłonecznieniem, a przez większość dnia światło w nich jest rozproszone. Takie warunki odpowiadają ogromnej większości domowych kwiatom, lecz są i takie, które szczególnie dobrze będą się w nich czuły. Poleca się więc postawienie na parapecie w takim salonie takich roślin jak bluszcz, skrzydłokwiat, monstera lub dracena.
W przypadku okna zachodniego stopień nasłonecznienia jest podobny, lecz słońce powinno być nieco cieplejsze. Z tego też powodu można pokusić się o takie rośliny jak fiołki alpejskie i afrykańskie, a także azalie, storczyki czy też begonie lub figowce.
Zdecydowanie najtrudniejszym salonem do hodowania w nim roślin jest ten, którego okno skierowane będzie na północ. Jest w nim najmniejsza ilość słońca, a to sprawia, że znaleźć trzeba takie rośliny, które nie będą go aż tak wiele potrzebowały. Z tego też powodu w takim salonie poleca się przede wszystkim różne gatunki paproci, bluszcz oraz cissus rombolistny.
Zupełnie inaczej to wygląda w przypadku salonu skierowanego na południe, który jest zdecydowanie najmocniej nasłoneczniony. Nie oznacza to jednak tego, że można w nim zastosować każdą roślinę. Są przecież takie, które nie znoszą silnego nasłonecznienia i wysokiej temperatury. W tym wypadku zdecydowanie polecić można te rośliny, które żyją w ciepłym i suchych klimacie, czyli np. kaktusy.

Czy można stosować kwiaty w łazience?

Zupełnie osobnym tematem jest kwestia tego, czy kwiaty mogą być stosowane w takim pomieszczeniu, jak łazienka. Jak bowiem wiadomo jest to miejsce z reguły mocno zacienione, a także charakteryzujące się bardzo wysoką wilgotnością. Czy w takich warunkach można hodować jakiekolwiek kwiaty?
Jak się okazuje, nie ma z tym większego problemu, ponieważ takie nietypowe warunki świetnie odpowiadają wielu gatunkom roślin. Warto tu wymienić przykładowo zielistkę sternberga, dracenę sandera czy też aloes, a nawet klasyczne storczyki. Wszystkie one doskonale poradzą sobie w nietypowym pomieszczeniu, jakim jest łazienka i naprawdę dobrze będą na niego wpływały swoją obecnością.