itsyourlife.pl

itsyourlife.pl – blog tematyczny – lifestyle

decoupage
Zakupy

Szablony do decoupage – czy to dla mnie?

Decoupage to technika ozdabiania przedmiotów za pomocą przyklejanych serwetek lub papieru. Na specjalnie przygotowaną powierzchnię przykleja się wycięte wcześniej wzory z serwetki papierowej lub ozdobnego papieru i utrwala w taki sposób, aby łączenie materiałów było niewyczuwalne. Nazwa decoupage pochodzi od francuskiego słowa decouper, czyli wycinać.

Prawdopodobnie technika decoupage miała swój początek na wschodniej Syberii. Tamtejsze plemiona nomadów ozdabiały w ten sposób groby swoich przodków. Następnie decoupage powędrował aż do Chin, gdzie stał się bardzo popularną metodą ozdabiania lampionów, okien i innych przedmiotów, a w XVII i XVIII wieku dotarł do Europy. Znanym artystą, który wykorzystywał metodę decoupage był między innymi Pablo Picasso.

Szablony do decoupage pozwalają ozdobić Twoje rękodzieło w oryginalny sposób. Nie musisz mieć żadnych specjalnych umiejętności, aby wykorzystać szablony do decoupage’u. Wystarczy odrobina wyobraźni i cierpliwości. Różnorodność wzorów pozwala wybrać szablon, który będzie idealnie pasował do Twojego projektu.

Sposób użycia szablonów do decoupage’u

Aby wykorzystać szablony do decoupage, możesz użyć farb, specjalnych tuszów albo brokatów. Najlepiej wybrany produkt nakładać gąbeczką albo pędzelkiem. Wybór techniki nakładania często zależy od wzoru, jaki jest na szablonie do decoupage’u.

Najczęściej szablony do decoupage są stworzone z elastycznego materiału, który sprawia, że szablon dokładnie przywiera do ozdabianej powierzchni, nawet jeśli powierzchnia ma zaokrąglony kształt. Bardzo wygodne w użyciu są szablony do decoupage na transparentnym tle. Dzięki nim, w łatwy  sposób możesz precyzyjnie dopasować wzór na przedmiocie. Nie musisz obawiać się, że niedokładnie odbijesz kolejny fragment ornamentu, ponieważ widzisz gdzie przyłożyć szablon.

Szablony do decoupage są zazwyczaj wielokrotnego użycia, wystarczy je tylko dokładnie umyć po korzystaniu z nich. To sprawia, że szablony można nazwać ekologiczną formą ozdabiania przedmiotów.

Szablony do decoupage pozwalają na ozdobienie Twojej pracy nawet najbardziej skomplikowanymi ornamentami lub innymi drobnymi wzorami. Dzięki temu Twój projekt może wyglądać jak małe dzieło sztuki, nawet jeśli nie posiadasz szczególnych zdolności artystycznych.

Co ciekawe, szablony do decoupage, mimo swojej nazwy, mogą być stosowane również w innych technikach zdobniczych. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby taki szablon wykorzystać w scrapbookingu, kolażach, albumach czy nawet ozdabianiu wnętrz. Ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia!