Praca jako przedstawiciel handlowy wiąże się z elastycznym czasem pracy i nieustannym kontaktem z klientami. Wymaga posiadania odpowiednich kompetencji zawodowych i umiejętności miękkich. Nie jest to praca dla każdego. Czym charakteryzuje się zawód i gdzie szukać pracy jako przedstawiciel handlowy?
Przedstawiciel handlowy – kto to?
Przedstawiciel handlowy to osoba żyjąca w ciągłym ruchu, jeżdżąca do klientów, aby przekonać ich do kupna oferowanego towaru lub usługi. Praca ta wymaga dużej mobilności i komunikatywności, nie każdy się w niej odnajdzie, jednakże plusem tej pracy na pewno są ciekawe możliwości i perspektywy rozwoju.
Wbrew opinii wielu ludzi, współczesny przedstawiciel handlowy to nie domokrążca, który próbuje nam coś nachalnie sprzedać. Tak było dawniej, teraz, choć zawód wciąż polega na sprzedaży i handlu, podejmują się go prawdziwi profesjonaliści. Są to pośrednicy między firmą, a klientem. To oni dbają pozyskiwanie nowych i utrzymywanie stałych klientów.
Przedstawiciel handlowy nie jest przypadkową osobą, która korzysta ze służbowego samochodu, telefonu i komputera. Jest to wykształcona osoba, która musi posiadać określone kompetencje twarde i miękkie. Wszystko po to, aby efektywnie realizować szeroki zakres obowiązków zawodowych.
Przedstawiciel handlowy – czym się zajmuje?
Profesja przedstawiciela handlowego cieszy się dużą popularnością, zarówno mając na względzie ilość pracowników, jak i nowopowstających ofert pracy. Zapotrzebowanie na specjalistów w tej dziedzinie obecne jest w wielu branżach. Każda z nich, tak jak każda firma, ma swoją określoną charakterystykę, stąd też nie da się jednoznacznie opisać, czym się zajmują wszyscy przedstawiciele handlowi. Jednakże istnieją pewne cechy wspólne, pozwalające określić, na czym polega ten zawód.
Przedstawiciel handlowy większość czasu spędza “w terenie”. Jest bardzo mobilny, ciągle jest w ruchu, odwiedzając klientów w różnych lokalizacjach. Spotka się z klientami w ich biurach lub domach, czasami i w kawiarniach. Aby wykonywanie zawodu było możliwe, pracodawcy zazwyczaj oferują przedstawicielom handlowym służbowy samochód i sprzęt elektroniczny jak np. telefon i komputer.
W swojej pracy poza sprzedażą produktów przedstawiciel handlowy ma za zadanie budować sieć sprzedaży i pozyskiwać klientów. Nawiązuje nowe relacje biznesowe i stara się o podtrzymanie tych już funkcjonujących. Przedstawia ofertę firmy, promuje usługi i towary, aby zachęcić klienta do kupna i nawiązania współpracy (najlepiej długoterminowej). Dba o to, aby zachować dobre relacje z dotychczasowymi klientami. Udziela im wsparcia merytorycznego, odpowiadając na wszelkie pytania i w ten sposób dba o pozytywny wizerunek firmy.
Nieraz w zawodzie tym konieczne jest dokonanie analizy rynku z zakresie popytu i podaży produktu, aby móc przygotować właściwe plany sprzedażowe. Aby to osiągnąć przedstawiciele handlowi przeprowadzają wywiady i sondaże. Ich wyniki pomagają pozyskać informacje o potrzebach klientów, dzięki czemu możliwe będzie określenie, jaka oferta najbardziej ich interesuje.
Oczywiście specyfika określonej branży, w której pracuje przedstawiciel handlowy, będzie miała duży wpływ na jego właściwy zakres obowiązków. Czasami znajdą się wśród nich takie sprawy jak zamówienia i dostawy towaru oraz koordynacja sprzedaży. Najważniejszą rzeczą jest jednak budowanie pozytywnego wizerunku firmy, bo to właśnie przedstawiciel handlowy jest pierwszą osobą, z którą klient ma bezpośredni kontakt. Postawa, sposób wypowiedzi, aparycja, ubiór i sposób traktowania klienta są tymi czynnikami, które tworzą obraz firmy reprezentowanej przez jej przedstawiciela.
Przedstawiciel handlowy – predyspozycje zawodowe
Pracę przedstawiciela handlowego cechuje dynamika, mobilność i bycie w ciągłej gotowości. Osoby na tym stanowisku muszą się dostosować pod klienta, co może się wiązać z ciągłym byciem pod telefonem. Na przedstawicielu handlowym ciąży też presja osiągania jak najlepszych wyników sprzedażowych, nieraz związana z rywalizacją pracowników tej samej firmy.
W związku z powyższymi przedstawiciela handlowego powinny cechować: dobra organizacja czasu pracy, umiejętne zarządzanie finansami, dyspozycyjność, mobilność (posiadanie prawa jazdy), odporność na stresujące sytuacje, komunikatywność i znajomość języków obcych.
Bardzo ważna jest umiejętność nawiązywania relacji i ich podtrzymywania, bo od tego zależy ilu klientów pozyskamy i ilu z nich będzie skłonnych do dalszej współpracy. W związku z tym ważna jest umiejętność prowadzenia rozmowy w taki sposób, aby zdobyć przychylność odbiorcy. Ale na zdobyciu sympatii się nie kończy, ponieważ trzeba zadbać o finanse firmy, dlatego też konieczna jest umiejętność prowadzenia negocjacji, aby znajdować rozwiązania korzystne dla obu stron.
Ciągła presja wymaga umiejętności radzenia sobie ze stresem, wytrwałości i motywacji w dążeniu do celu. Pracując w tym zawodzie nie można się poddawać i zbyt szybko ustępować. Trzeba szybko i logicznie myśleć, ponieważ liczy się czas. Zawziętość w połączeniu z otwarciem na potrzeby klientów jest tu kluczem do sukcesu.
Gdzie szukać pracy jako przedstawiciel handlowy?
Jak już poprzednio wspomnieliśmy, stanowisko przedstawiciela handlowego spotkamy w wielu branżach. Wśród nich można wymienić np.:
- przemysł medyczny,
- przemysł farmaceutyczny,
- sektor IT,
- przemysł budowlany,
- przemysł rolniczy.
Możemy szukać pracy zwracając uwagę na interesujące nas branże, w końcu będziemy musieli umieć opowiedzieć coś o oferowanym przez firmę produkcie lub usłudze. Warto też zwrócić uwagę na średnie zarobki w określonej dziedzinie, a także przejrzeć strony WWW interesujących firm i ich profile na portalach społecznościowych.
Szeroki wybór ofert pracy dla przedstawicieli handlowych możecie znaleźć w serwisie GoWork.pl: https://www.gowork.pl/praca/przedstawiciel-handlowy;st/warszawa;l
Najnowsze komentarze