Zawał serca kojarzy się wielu osobom z nagłym bólem w klatce piersiowej, który powoduje utratę równowagi. W rzeczywistości jednak nie zawsze zawał serca daje tak wyraźne znaki. Oto inne objawy, które mogą sugerować stan zapalny mięśnia sercowego i nigdy nie powinno się ich ignorować.
Jakie są objawy zawału serca oraz tzw. cichego zawału serca?
Do najczęstszych objawów zawału serca należą bóle w klatce piersiowej – zwłaszcza te zlokalizowane w okolicy mięśnia sercowego. Nieco rzadziej mogą też występować bóle brzucha, a nawet zgaga, będąca nietypowym, ale realnym objawem zawału.
Istnieje pewna grupa osób, u których dyskomfort w klatce piersiowej powinien być sygnałem ostrzegawczym. Zalicza się do nich osoby z nadciśnieniem tętniczym, chorujące na cukrzycę, zmagające się z nadwagą oraz otyłością, a także z wysokim poziomem cholesterolu oraz osoby doświadczające na co dzień silnego stresu w pracy, rodzinie, miejscu zamieszkania itp. To oni są w grupie zagrożonej zawałem serca.
Jeśli chodzi o grupę pacjentów, którzy na co dzień zmagają się z nadciśnieniem to, w tego typu przypadkach, niepokojący powinien być również uporczywy kaszel, który jest sygnałem o niewłaściwej pracy serca. Jeśli zatem pojawiają się takie objawy, to konieczne jest szybkie skontaktowanie się z lekarzem lub wezwanie pogotowia. Silny ból w klatce piersiowej, a także uczucie kłucia, pojawiająca się nagle i trwające kilka minut, może świadczyć o zawale, który zagraża życiu.
Lekarze wskazują, że innym, mniej znanym objawem zawału serca są też zawroty głowy i zaburzenia równowagi. Powinno to być zawsze sygnałem ostrzegawczym, zwłaszcza w sytuacji, kiedy towarzyszy temu uczucie duszności, a także zgaga, co może być objawem tzw. cichego zawału serca.
Innym, mniej znanym objawem zawału serca są zimne poty, które pojawiają się nagle i często są bagatelizowane przez pacjentów, a zwłaszcza kobiety w okresie menopauzy, które przypisują im zmiany hormonalne charakterystyczne dla tego okresu. Tymczasem warto wiedzieć, że to właśnie nagłe, zimne poty razem z uczuciem osłabienia mogą zwiastować zawał serca.
Kolejnym objawem jest nagłe drętwienie kończyn, co może świadczyć o nieprawidłowej pracy serca oraz zwężeniu naczyń krwionośnych w organizmie. Często jest to pierwszy sygnał, świadczący o tym, że krew nie może swobodnie przepływać w narządach wewnętrznych, a tym samym docierać również do serca. Jeśli, zatem zauważymy u siebie tego typu zmiany – to warto udać się do lekarza, który znajdzie przyczynę i pomoże zadbać o zdrowie, zanim dojdzie do groźnego dla zdrowia, a nawet życia zawału serca.
Niezależnie od tego czy jesteśmy zdrowi, czy zmagamy się z różnego rodzaju chorobami, zawsze warto zwracać uwagę na nagłe dolegliwości w obrębie klatki piersiowej i całej jamy brzusznej, które mogą świadczyć o zawale serca. Warto też badać swoje serce i dbać o zbilansowaną, zdrową dietę oraz aktywność fizyczną na co dzień, by uchronić się przed groźnym dla zdrowia i życia zawałem mięśnia sercowego.
Najnowsze komentarze