itsyourlife.pl

itsyourlife.pl – blog tematyczny – lifestyle

program do faktur darmowy
Biznes

Najlepszy darmowy program do faktur – 6 najważniejszych funkcji

Porządny program do faktur to podstawa sprawnie funkcjonującego przedsiębiorstwa. Zarówno małe jak i duże firmy potrzebują niezawodnego oprogramowania, które będzie wsparciem podczas codziennego funkcjonowania. Wybór właściwego oprogramowania jest kluczem do zapanowania nad biurowymi formalnościami. Zapoznaj się z sześcioma najważniejszymi funkcjonalnościami, które powinien zawierać program do faktur.

Personalizacja

Dobry program do faktur powinien umożliwiać dostosowanie wyglądu generowanych dokumentów. Z pewnością na własnych fakturach chcesz zobaczyć logo swojej firmy, zdefiniowane przez Ciebie pola i kolumny oraz na przykład własny font. Oprócz względów estetycznych istotne są też względy geolokalizacyjne – warto, żeby program do faktur umożliwiał definiowanie różnych form płatności, jednostek miar bądź walut. Warto też zadbać o możliwość wystawiania dokumentów w innych językach na przykład niemieckim, angielskim czy rosyjskim.

Generowanie różnych dokumentów

Jest wiele rodzajów dokumentów, które potocznie nazywamy fakturami: proforma, faktura vat i bez vat, vat marża, zaliczkowa czy eksportowa, ale też mamy paragony fiskalne czy inne dowody sprzedaży. Program do faktur powinien umożliwiać wygenerowanie każdego z potrzebnych Twojemu przedsiębiorstwu dokumentów.

Funkcje przyśpieszające fakturowanie

Czyli na przykład tworzenie szablonów najczęściej wystawianych dokumentów lub możliwość pobierania danych kontrahentów po wskazaniu numeru NIP. Te udogodnienia znacznie usprawniają pracę z programem do fakturowania.

Obsługa magazynu

Wśród dodatkowych modułów na pewno nie powinno zabraknąć ewidencji zakupów i sprzedaży. Przedsiębiorcy, którzy korzystają z zaplecza magazynowego powinni mieć możliwość korzystania z modułu magazynowego połączonego z programem do fakturowania. Użytkownik powinien mieć na bieżąco możliwość podglądu brakujących i znajdujących się w magazynie towarów.

Uniwersalność oprogramowania

Niekiedy okazuje się, że przedsiębiorca w wyniku na przykład rozszerzania działalności do tej pory był zwolniony z VAT, ale teraz staje się jego czynnym podatnikiem. Wówczas program do faktur powinien być na tyle elastyczny, by jego użytkownik mógł nadal korzystać ze sprawdzonego, sprofilowanego i dobrze znanego mu oprogramowania.

Analizy i statystyki

Czyli zestawienia klientów, zysków, strat, sprzedaży i inne dane, dzięki którym łatwiej będzie trzymać rękę na pulsie przedsiębiorstwa.

Co jeszcze powinieneś wiedzieć?

Dobry program do faktur darmowy być nie musi, ale może. Także jeśli przedsiębiorstwo jest młode lub jeśli Twoje potrzeby są jeszcze niesprecyzowane, to nie ma sensu do kosztów firmy dokładać jeszcze drogiego oprogramowania fakturującego. Na rynku jest bardzo dużo programów, które są darmowe i na przykład umożliwiają dokupienie dodatkowych funkcji jeszcze nie niezbędnych na początku istnienia firmy. Jeśli potrzebujesz prostego i intuicyjnego oprogramowania, to z pewnością po niedługim researchu będziesz w stanie znaleźć dla siebie coś odpowiedniego.