itsyourlife.pl

itsyourlife.pl – blog tematyczny – lifestyle

kontrolki w aucie
Motoryzacja

Kontrolki w aucie – co warto o nich wiedzieć?

Nowoczesne samochody wyposażone są w ogromną ilość systemów, które mają spowodować, że samochód stanie się bezpieczniejszy, wygodniejszy, a co najważniejsze, łatwiejszy w obsłudze. Rzecz jasna z powodu ogromnego skomplikowania konstrukcji, przeciętny kierowca nie ma większego pojęcia, jak wiele z systemów jego auta działa. Wiąże się to więc z problemem szybkiej diagnostyki ich awarii. Jak się jednak okazuje, producenci aut są tego w pełni świadomi, dlatego też wyposażyli swoje samochody w szereg różnego rodzaju kontrolek. Czym one są i do czego służą?

Dlaczego kontrolki w aucie są tak ważne?

Czym są kontrolki w samochodzie? Są to specjalne znaki graficzne, które wyświetlane są najczęściej na zegarach danego auta, tuż przy prędkościomierzu i obrotomierzu.
Jaki jest cel tych kontrolek? Każda z nich, a jest ich często nawet kilkanaście, dotyczy różnego systemu auta. Są więc kontrolki odnoszące się do funkcjonowania układu hamulcowego, oświetlenia, silnika czy też nawet tego, jak funkcjonuje układ zasilania. Celem stosowania takich kontrolek jest oczywiście informowanie kierowcy na temat tego, jak dane systemy działają. Kontrolki najczęściej zapalają się wtedy, gdy z danym układem dzieje się coś złego i należy przedsięwziąć środki w celu zdiagnozowania problemu i jego usunięcia.

Co oznaczają poszczególne kontrolki w samochodzie?

Ja więc widać, kontrolki w samochodzie to naprawdę ważny aspekt codziennej obsługi pojazdu. Warto więc wiedzieć, co konkretnie one oznaczają, aby można było sprawnie zareagować na zaistniałe problemy z samochodem. Jakie są więc najpopularniejsze kontrolki w aucie?
Zdecydowanie najważniejszą grupą kontrolek są te, które dotyczą awarii danego systemu. Ich cechą charakterystyczną jest to, że mają kolor czerwony. Do tych najważniejszych z pewnością zaliczyć można kółko z wykrzyknikiem, co oznacza zaciągnięty ręczny lub kończący się płyn hamulcowy. Oprócz tego wymienić tu jeszcze można przekreślonego człowieka na fotelu, co oznacza problem z poduszkami bezpieczeństwa, czerwony akumulator, czyli problem z ładowaniem oraz termometr, czyli przegrzanie silnika.

Drugą bardzo ważną grupą kontrolek są te koloru żółtego, które informują o usterkach, które co prawda pozwalają kontynuować jazdę, lecz powinno się je w miarę możliwości jak najszybciej naprawić. Wśród tej grupy wymienić można symbol spirali, co oznacza problem ze świecami żarowymi, oponę z wykrzyknikiem, czyli za niskie ciśnienie w kole, a także kółko w okręgach, czyli zużyte klocki hamulcowe. Oprócz tego warto oczywiście wspomnieć o symbolu silnika, co oznacza problem z jednostką napędową, a także fotelik dziecięcy, co symbolizuje dezaktywację poduszki powietrznej na czas przewożenia dziecka w foteliku.

Ostatnią grupą kontrolek w samochodzie są te, które dotyczą najczęściej świateł i są zwykłymi kontrolkami informującymi o stanie oświetlenia. Z pewnością każdy doskonale wie, jak wygląda kontrolka kierunkowskazu, która miga w chwili, gdy jest on włączony. Co więcej, swoją kontrolkę mają także światła mijania, a także światła długie, które najczęściej mają charakterystyczny niebieski kolor.