Podczas codziennego podróżowania samochodem mało który kierowca zdaje sobie sprawę z tego, z jak wielu sprytnych i rewelacyjnie przemyślanych elementów skonstruowane jest jego auto. Nie dotyczy to tak oczywistych części, jak silnika, hamulców czy też nawet foteli, lecz tak zwykłego elementu, jak szyby. Szyby samochodowe to naprawdę ważny element każdego auta, który również jak każdy inny, może ulec uszkodzeniu.
Dlaczego szyby w samochodzie są tak ważne?
Zanim jednak przejdzie się do tego, jak powinno się naprawiać szyby samochodowe, najpierw warto się zastanowić nad tym, z jakiego tak właściwie powodu są one tak ważne w każdym aucie. Co dokładnie zawdzięczamy szybom i z jakiego powodu są one tak istotne podczas codziennego podróżowania samochodem?
Podstawowym zadaniem każdej szyby samochodowej jest zapewnienie oczywiście dobrej widoczności. Mało kto zdaje sobie jednak sprawę z tego, że od szyby zależy również to, jak szczelne jest auto, czyli w jak krótkim czasie będzie się mógł nagrzać lub schłodzić. Co więcej, szyby to również rewelacyjny element wygłuszający, który ma kolosalne znaczenie dla jakości wyciszenia pojazdu. Nie można również nie wspomnieć tego, że szyby odgrywają bardzo dużą rolę w zakresie bezpieczeństwa. W wyniku stłuczki lub większego wypadku tłuką się one na niewielkie, bezpieczne kawałki, które nie stanowią tak dużego zagrożenia, jak grube tafle szkła.
Polerowanie szyby samochodowej
Zdecydowanie najpowszechniejszą usterką, która dotyka szyby samochodowej, jest ich porysowanie. Jak się okazuje, wcale o to nie trudno, ponieważ wystarczy do mycia szyb używać brudnej szmatki, czy też nie czyścić i nie wymieniać na czas wycieraczek samochodowych, aby na szybach pojawiły się nieestetyczne zarysowania.
Na szczęście naprawa szyby samochodowej w takim wypadku jest dość prosta. Wykonać trzeba tzw. polerowanie, czyli zdarcie warstwy szyby, czego efektem będzie usunięcie zarysowań.
Profesjonalna naprawa szyb samochodowych
Znacznie poważniejszym uszkodzeniem jest pojawienie się na szybie niewielkiej dziurki. Jest ona spowodowana najczęściej przez kamień, który z dużą siłą uderzył w szybę, pozostawiając w niej niewielki otwór lub wgłębienie. Co bardzo ważne nie można zignorować takich uszkodzeń, nawet jeśli nie spowodowały one przebicia szyby na wylot, ponieważ bez właściwego zabezpieczenia uszkodzenia będzie się ono tylko pogarszało. Naprawa jest w tym wypadku dość prosta, ponieważ takie uszkodzenie się po prostu zakleja specjalną substancją, co zabezpiecza szybę przed dalszym niszczeniem się.
Znacznie poważniejsza jest jednak sytuacja, gdy szyba pęknie. Pojawia się wtedy na niej charakterystyczne uszkodzenie, które potocznie nazywane jest pajączkiem. Czy da się je usunąć? Niestety w takim wypadku naprawa szyby nie jest możliwa, a jedynym wyjściem z tej sytuacji jest wymiana szyby na zupełnie nową. Profesjonalny serwis może taką wymianę wykonać najczęściej za mniej niż tysiąc złotych. Zważywszy na to, jak ogromne znaczenie dla kierowcy ma sprawna i nieuszkodzona szyba, jest to dość mały wydatek.
Najnowsze komentarze