itsyourlife.pl

itsyourlife.pl – blog tematyczny – lifestyle

wypalenie zawodowe objawy
Biznes

Jakie są objawy wypalenia zawodowego?

Wypalenie zawodowe dotyka coraz większej liczby osób. Trudno się temu dziwić, bo praca zawodowa jest coraz bardziej angażująca i stresująca. Nowoczesny świat wymaga tego, żeby pracować w coraz ciężej coraz szybciej i żebym osiągać coraz lepsze efekty. Każdy chce osiągnąć sukces, a co za tym idzie, spędza w pracy coraz więcej czasu. Najczęściej odbywa się to kosztem rodziny i własnego wolnego czasu. W związku z tym ciężko jest znaleźć odskocznię od życia zawodowego. Tym samym zdecydowanie wzrasta ryzyko wypalenia zawodowego, które może być powodem kłopotów ze zdrowiem fizycznym i psychicznym. Są pewne objawy wypalenia zawodowego, których nie sposób zignorować. Warto je poznać, by można było szybko zdiagnozować wypalenie zawodowe i podjąć działania mające na celu zmniejszenie jego skutków

Wypalenie zawodowe objawy

Wypalenie zawodowe jest chorobą, którą jest wywoływana przez kilka podstawowych czynników. Wśród nich najważniejszy jest stres, nadmierne zmęczenie oraz stawianie sobie zbyt wysokich oczekiwań. Na ich skutek łatwo popaść w przygnębienie, które jest efektem ciągle towarzyszącego uczucia i niepowodzenia i niezadowolenia z własnej pracy. Podstawowym objawem, o którym mówią osoby cierpiące z powodu wypalenia zawodowego, jest emocjonalne wyczerpanie i poczucie pustki. To zobojętnienie, które charakteryzuje się zimnym, negatywnym lub cynicznym podejściem do innych osób. Kolejnym ważnym objawem jest obniżenie oceny własnych dokonań. Oznacza to, że osoba wypalona zawodowo nie uważa, żeby cokolwiek robiła w sposób prawidłowy. W jej mniemaniu wszystko jest nie wystarczająco dobre.

Wyjątkowo zróżnicowane objawy

Warto też pamiętać, że pierwsze objawy wypalenia zawodowego łatwo przegapić. Można zrzucić je po prostu na karb gorszego samopoczucia lub gorszego dnia. Zaczyna się od napięcia, zmęczenia większej drażliwości. Pojawiają się momenty całkowitego wyczerpania zarówno fizycznego, jak i psychicznego. W pracy możne zauważyć brak energii, brak motywacji i brak jakiejkolwiek chęci do działania. Czasami nawet pojawia się nastrój depresyjny, który jeszcze bardziej zmniejsza zapał do wysiłku. Bardzo często osobie wypalonej zawodowo wydaje się, że wystarczy, że skieruje się na krótki urlop, a po powrocie wszystko wróci do normy. Niestety wcale tak nie jest. Choroba z czasem się pogłębia, a kilkudniowy urlop nie jest w stanie sobie z nią poradzić. Z czasem objawy można zaobserwować także w życiu prywatnym, poza miejscem pracy.
Mogą być one przyczyną wycofania się z kontaktów z innymi ludźmi, odcięcia od nich, a później także zaniedbania tych kontaktów. W stosunkach rodzinnych pojawiają się konflikty, które jeszcze bardziej pogarszają stan chorego. Na koniec pojawiają się objawy fizyczne. Wśród nich najpopularniejsza jest bezsenność lub nadmierna senność. Częste są też zaburzenia odżywiania oraz nawracające infekcje, które są skutkiem spadku odporności. Trzeba jednak pamiętać, że każdy organizm reaguje na wypalenie zawodowe inaczej. Poszczególne objawy mogą występować z różnym nasileniem i w różnych wariantach dlatego trzeba mieć oczy szeroko otwarte, żeby nie przegapić żadnego z nich.