itsyourlife.pl

itsyourlife.pl – blog tematyczny – lifestyle

malowanie mebli inspiracje
Dom

Malowanie mebli – inspiracje i wskazówki

Malowanie mebli to sposób na nadanie im nowego życia. Wiele osób posiada w domu meble, na których czas odcisnął swoje piętno i nie prezentują się już dobrze. Warto w takiej sytuacji pomalować je i odnowić, by na nowo cieszyły wzrok i były pięknym dodatkiem do wnętrza, dobrze komponującym się z innymi elementami wyposażania.

Malowanie mebli Inspiracje i wskazówki dla osób początkujących

W sieci można znaleźć wiele przykładów malowania mebli. W ostatnim czasie modne jest m.in. malowanie mebli farbą kredową, co daje pełne krycie i ciekawy kolor – idealny do nowoczesnych przestrzeni. W ten sposób można malować meble do każdego pomieszczenia, ponieważ tzw. tablicówka jest stosowana obecnie w każdym pomieszczeniu – od kuchni po salon i pokoje dzienne.
Wiele starszych mebli można też odnawiać za pomocą decoupage. Do tego stosuje się np. odpowiednią farbę akrylową. Modna jest zwłaszcza biała i miętowa farba, co w ostatnich latach jest ciekawym trendem designerskim. Co istotne, farby do decoupage są łatwe w użyciu, ponieważ mają gotową postać emulsji i zazwyczaj wystarczy po prostu otworzyć puszkę i wymieszać farbę. Większość farb nie posiada ponadto przykrego zapachu, choć zawsze po zakończeniu pracy konieczne jest wietrzenie pomieszczenia, w którym pracujemy.

Malowanie mebli Inspiracje dla mebli z okleiny

Wiele osób posiada w domu meble z okleiny, np. w kuchni. Często po latach nie pasują one kolorystycznie do wystroju, dlatego warto wówczas je pomalować. Na rynku można znaleźć farby przeznaczone do różnej struktury – również te, którymi można malować okleinę. Co istotne, samo malowanie mebli z okleiny nie jest trudne, nawet dla osób, które do tej pory nie miały do czynienia z takim zajęciem. Wymaga to jednak właściwego przygotowania, użycia odpowiedniej farby oraz przygotowania podłoża w taki sposób by nakładać kolejne warstwy produktu.
Malując okleinę, można wybrać farbę akrylową do drewna i metalu, która jest dobra dla mebli nieco starszych, ale używanych ze średnią intensywnością, np. do szafek wiszących lub komód. Taka farba zapewnia dobre krycie na dłuższy czas i pozwala odmienić meble w niedrogi sposób.
Alternatywą dla farby akrylowej jest farba ftalowa (olejna). Jest to dobre rozwiązanie dla mocno zniszczonych powłok mebli z okleiny, ponieważ farba zapewnia trwałe pokrycie i zabezpiecza przed zniszczeniem. Jednak tego typu farby mają pewne wady: wydzielają intensywny zapach, który może utrzymywać się wewnątrz pomieszczenia nawet do kilku tygodni. Dlatego warto malować nimi na świeżym powietrzu, by uniknąć specyficznej woni. Przed malowaniem powinno się również nałożyć warstwę podkładu, która zwiększa trwałość.

Malowanie mebli może być sposobem na ich odnowienie i nadanie im nowego życia. To dobre rozwiązanie dla osób, które cenią sobie klasyczne, dawne meble, ale chcą by wyglądały nowocześnie i pasowały do obecnego wystroju. Malowanie mebli jest też sposobem na zaoszczędzenie, bez konieczności zakupu nowych – w sytuacji, gdy ogranicza nas budżet.