itsyourlife.pl

itsyourlife.pl – blog tematyczny – lifestyle

Gdzie kupić mąkę żytnią
Zakupy

Gdzie kupić mąkę żytnią wysokiej jakości?

Mąka żytnia – jak sama nazwa wskazuje – jest pozyskiwana z żyta. Jest więc bogata w składniki mineralne, które niosą za sobą korzyści dla zdrowia. Dla porównania, mąka pszenna zawiera ich o wiele mniej, ponieważ jest bardziej oczyszczona. Przy zakupie mąki, powinniśmy zwrócić uwagę na parę istotnych kwestii. Na sklepowych półkach łatwo znajdziemy produkty, które na pierwszy rzut oka wydają się w porządku, ale tak naprawdę ich jakość jest o wiele niższa w porównaniu do pozostałych. W dalszej części artykułu opiszemy, na co powinniśmy zwracać uwagę podczas zakupów i gdzie najlepiej kupić mąkę żytnią.

Jak rozpoznać dobrą mąkę żytnią?

Pierwszym elementem, na który powinniśmy zwrócić naszą uwagę, jest kraj pochodzenia. Najlepiej wybierać polskie produkty. Oznacza to mniej skomplikowany łańcuch logistyczny, a co za tym idzie mniej konserwantów. Poza tym wspieramy polską gospodarkę. Jeszcze lepiej, gdy produkt jest lokalny.

Warto również przyjrzeć się certyfikatom. Dają one nam pewność, że z wybrany przez nas produkt został sprawdzony przez specjalistów. Przykładowo jednym z nich jest zatwierdzony produkt rolnictwa ekologicznego AgroBioTest. Jest to jednostka certyfikująca w rolnictwie ekologicznym o oznaczeniu PL-EKO-O7. Na produktach możemy znaleźć jego logo w postaci zielonego prostokąta z konturem liścia z białych gwiazdek. Dobrze dopytać w sklepie, jakie certyfikaty posiada, jeżeli nie jest to sklep samoobsługowy i nie możemy sami sprawdzić tego na opakowaniu.

Jakie sklepy oferują wysokiej jakości mąkę żytnia?

Jak wcześniej wspomniano w sklepach możemy się spotkać z wieloma produktami o mniej wartościowych składach i prozdrowotnych właściwościach. Warto postawić na sprawdzone źródła i pozytywne opinie konsumentów. W internecie znajdziemy mnóstwo stron i sklepów oferujących mąki z upraw ekologicznych. E-sklep EKO Hillar posiada w swoim asortymencie mąki z gospodarstw z serca Warmii i Mazur, posiadające certyfikat  PL-EKO-O7. Dostawcami są polscy rolnicy, a osuszone i oczyszczone ziarno jest mielone na kwarcowych kołach młyńskich. Sprawdź ofertę sklep-ekohillar.pl mąka żytnia i wybierz odpowiedni produkt dla siebie. Mąka żytnia ze sklepu internetowego EKO Hillar bez wątpienia znajdzie zastosowanie w każdej kuchni. 

Dlaczego warto wprowadzić mąkę żytnią do swojej diety?

Mąka jest mieszanką wielu składników odżywczych, takich jak węglowodany, tłuszcze, białka, witaminy i minerały. Wszystko oczywiście zależy od typu mąki (w przypadku żytniej to np. typ 720, 1850 czy 2000). Im wyższy, tym jego zawartość jest bardziej wartościowa, a sama mąka grubsza i z większą ilością otrębów. 

Mąka pszenna jest znacznie bardziej oczyszczona niż żytnia, więc jej spożycie niesie za sobą mniej korzyści zdrowotnych. Produkty z żyta nie powodują też  wysokich  skoków cukru we krwi, przez co stabilizują wydzielanie insuliny. Mogą pochwalić się również cennymi aminokwasami, do których zalicza się m.in. albumin i globulin.